GyanPub

NCERT Solutions Class 10th Maths Pair of Linear Equations in Two Variables Exercise 3.1 Question 3

NCERT Solutions Class 10th Maths Pair of Linear Equations in Two Variables Exercise 3.1 Question 3

3. The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

0 responses on "NCERT Solutions Class 10th Maths Pair of Linear Equations in Two Variables Exercise 3.1 Question 3"

Leave a Message